niedziela, 27 lutego 2011

Arctodus simus

Arctodus simus był gigantycznym niedźwiedziem z Ameryki Północnej żyjącym od ~36000 lat temu do ~5000lat temu.
Dokładna przyczyna wymarcia nie jest znana. Zdaniem naukowców Arctodus simus nie pozwalał na rozprzestrzenianie się człowieka w Ameryce Północnej.

Na podstawie zachowanych kości stwierdzono że miał 3,7-4,3metra wysokości (wyprostowany) 1,5-1,8m na czterech łapach. Arctodus simus mógł osiągać ciężar 1600kg, trzy razy więcej niż największy współczesny niedźwiedź kodiak. Jeśli przyjąć że zróżnicowanie mogło być podobne jak u współczesnych niedźwiedzi to Arctodus mógł osiągać ciężar 2,2tony i 6 metrów wzrostu.

Arctodus simus reconstruction, 26 June 2007, en:ArctodusSimusReconstruct.jpg.
Author: Dantheman9758. Permission: GFDL.       Oryginalna fotka:  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bd/ArctodusSimusReconstruct.jpg

Arctodus był wszystkożerny a jego populacja bardzo duża (ze względu na liczbę zachowanych szczątków). Gdy zanikały populacje mamutów, mastodontów, wołów piżmowych człowiek stał się ich głównym źródłem pożywienia.

W raporcie dla prezydenta Jeffersona w 1807r. kapitan Lewis opisał spotkanie z "monstrualnym" niedźwiedziem (ważył tylko 270kg), który postrzelony 9 razy z karabinu ścigał myśliwych i dopiero dziesiąty strzał w głowę go powalił.

Niedźwiedzie wykazują się niezwykła przebiegłością, zajadłością i inteligencją w zdobywaniu pokarmu. Spotkanie człowieka, uzbrojonego w oszczep lub łuk, z Arctodusem o masie 2000kg, z twardą skórą z kilkunastocentymetrową warstwą tłuszczu, z mięśniami grubości ~15cm stawiało człowieka na straconej pozycji.
Do zadania śmiertelnej rany potrzebna była ogromna siła pozwalająca na zagłębienie grotu na 30cm. Rzucenie oszczepem czy wystrzelenie strzały z taką siła było raczej nie realne.
Dodatkowo zajadłość giganta potęgowana była przez bolesne schorzenia artretyczne i infekcje grzybicze. Szczątki niedźwiedzia odnaleziono w ponad 100miejscach (Jukon, Pensylwania, Indiana, północny Meksyk, Kalifornia).

informacje za http://hanskrause.de/HKHPS/hkhps_53_04.htm , http://en.wikipedia.org/wiki/Arctodus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz